Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krąplewicach

Patron

„Dobre imię to najlepsze dziedzictwo”.

Nadanie imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Krąplewicach oraz uroczyste wręczenie sztandaru.

 

28 listopada 2012 r. miało miejsce nadanie imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Krąplewicach. Ten historyczny dzień, który w życiu szkoły zdarza się tylko raz, uświetnili swoją obecnością: pani Anna Łukaszewska – Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, pan Mieczysław Pikuła – Wójt Gminy Jeżewo, pan Kazimierz Żebrowski – V-ce Przewodniczący Rady Gminy w Jeżewie, pan Mirosław Dackiewicz – V-ce Prezes Agri Plus, pan Artur Karetko – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa, dyrektorzy szkół z terenu gminy Jeżewo, byli dyrektorzy szkoły, byli pracownicy szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy.

 

Uczniowie zaprezentowali wzruszającą część artystyczną, która przybliżyła zebranym postać Janusza Korczaka, jego działalność i twórczość. Następnie Ojciec Marek Pycka, proboszcz parafii w Laskowicach, poświęcił sztandar ufundowany dzięki przychylności Wójta Mieczysława Pikuły. Dzieci otrzymały sztandar z rąk pani dyrektor Barbary Siby wraz ze słowami: „Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości”.

 

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie przez panią Kurator Annę Łukaszewską oraz sponsora sztandaru pana Mirosława Dackiewicza pamiątkowej tablicy. Następnie uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością odśpiewali hymn szkoły. Tekst hymnu na podstawie cytatów z dzieł Janusza Korczaka ułożyła Eugenia Kortas, muzykę skomponował Andrzej Smeja.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły. Mieli możliwość zobaczyć prace młodych artystów, prześledzić dokonania i poznać historię szkoły. Oglądali przestronne, kolorowe i dobrze wyposażone sale lekcyjne, które znajdują się w budynku oddanym do użytku przed 10-cioma laty.

 

Dumą napawa fakt, że uroczystość miała miejsce w Roku Janusza Korczaka. Nasza szkoła wraz z nadaniem imienia przyjęła do realizacji idee propagowane przez Janusza Korczaka,  który mówi, jak kochać dziecko, co to autonomia i prawa dziecka. Wskazuje, jak dążyć do tolerancji, dialogu, samorządności i demokracji. Są to żywe, zawsze aktualne przesłania, które nasza szkolna społeczność przyjęła jako własne. Jesteśmy gotowi, by je poznawać, na nowo odczytywać, realizować, wszak… „Stary Doktor” nadal uczy.

 



Janusz Korczak - (a właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor) urodził się 22 lipca 1878r. lub 1879r., a zmarł 6 sierpnia 1942 roku.
Był on pedagogiem (twórca słynnego antyautorytarnego systemu wychowania), pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka.
 
W latach szkolnych uczył się w ośmioklasowym gimnazjum w Pradze (Warszawa). Była to szkoła rosyjska, gdzie panowała żelazna dyscyplina.
Jako 15-latek udzielał korepetycji, gdyż jego rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej (po śmierci ojca).
 
Następnie studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego, a w 1899 roku wyjechał do Szwajcarii, by lepiej zapoznać się z twórczością pedagogiczną Pestalozziego. Szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dziecięcymi oraz bezpłatnymi czytelniami dla dzieci i młodzieży. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza.
 
Był współzałożycielem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który działał od 1912 do 1942 roku. Następny sierociniec - Nasz Dom - był wybudowany dla dzieci polskich (1919-1936). Korczak żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania spraw dzieci i młodzieży, szacunku dla najmłodszych.
 
Napisał wiele książek dla dzieci (m.in. Król Maciuś I, Bankructwo Małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały) oraz dzieła pedagogiczne (najbardziej znane: Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku).
 
W latach 1926-1930 redagował gazetkę "Mały Przegląd", która była pismem kierowanym do dzieci. Był on także autorem pogadanek radiowych (1935-1936), gdzie głosił prawa dziecka oraz obronę tych praw.
 
Zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku, mimo że miał możliwość ucieczki.
 
Dnia 28.11.2012 Szkoła Podstawowa w Krąplewicach oficjalnie przyjęła Janusza Korczaka jako swojego patrona.
 

FOTOGRAFIE Z UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA

Artykuły