Akcja ,,Żonkile" w naszej szkole

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie  warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Już w październiku uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu posadzili sadzonki żonkili. Te wiosenne kwiaty są symbolem zbiorowej pamięci. W związku z prowadzoną w szkole akcją uczniowie i nauczyciele otrzymali papierowe żonkile. Dla uczniów z klas 4-8 Pani Teresa Murawska, nasza historyczka poprowadziła wykład, który przybliżył słuchaczom omawiane wydarzenie oraz tło historyczne tamtych lat. Uczniowie obejrzeli także film edukacyjny przygotowany przez Muzeum POLIN pt. „Muranów – dzielnica Północna” oraz krótki reportaż „Dlaczego należy pamiętać”. W tym roku nasi wolontariusze z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu Panią Joanną Tomczak udali się do Urzędu Gminy w Jeżewie, aby rozdać przygotowane żonkile. Podziękowania kierujemy do Pani Karoliny Gwizdały – kierownika Zespołu Obsługi Oświaty Samorządowej, Pana Wójta, pracowników Urzędu Gminy oraz spotkanych przez wolontariuszy mieszkańców za serdeczne przyjęcie. Akcji „Żonkile” od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz dialogu ponad podziałami. Różnice na tle narodowościowym, rasowym, kulturowym czy religijnym nie powinny być powodem prześladowań i nienawiści. Wzajemny szacunek i prawo do bycia wysłuchanym powinny być ważne każdego dnia.