"POZNAJMY SIĘ!" - BIEDRONKI

Drodzy Rodzice „Biedronek”!

Serdecznie witamy w przedszkolu zarówno Was, jak i nasze przedszkolaki!

Początek nowego roku szkolnego to czas, w którym dzieci albo wracają do przedszkola po wakacyjnej przerwie, albo dopiero zaczynają swoją przedszkolną przygodę. To dobry moment, aby zintegrować dzieci, pokazać im, że będą tworzyły wyjątkową grupę „Biedronek”, i budować w nich poczucie przynależności do niej. Służyły temu różne zabawy integracyjne. Dzieci poznawały imiona kolegów i koleżanek lub utrwalały ich znajomość, a także miały okazję samodzielnie się przedstawić i zaprezentować. W ten sposób rodziły się więzi koleżeńskie, a przyjazna atmosfera w grupie pomagała przejść trudny czas adaptacji.

Pierwszy tydzień w przedszkolu to także odpowiedni czas, aby ustalić obowiązujące w grupie zasady – zarówno te organizacyjne, dotyczące bezpieczeństwa i porządku w przedszkolu, jak i te regulujące grupowe życie społeczne. Dzieci poznawały więc zasady zachowania w łazience, przy stolikach, w szatni, na placu zabaw, zapoznały się z rozmieszczeniem zabawek i kącików tematycznych w sali, uczyły się rytmu dnia. Samodzielnie tworzyły grupowy kodeks zasad, ucząc się respektowania ogólnie przyjętych norm życia społecznego. Buduje to w dzieciach postawę odpowiedzialności za swoje zachowanie oraz uczy respektowania praw i obowiązków swoich i innych. Nasze zasady będą obowiązywały zarówno podczas zajęć, jak i zabaw swobodnych, kiedy to dzieci spontanicznie podejmują aktywności zgodne z zainteresowaniami, nawiązują kontakty, współdziałają ze sobą podczas różnego rodzaju zabaw tematycznych, konstrukcyjnych czy gier zespołowych. Na pewno będziemy utrwalać znajomość tych zasad, aby nasze przedszkolne życie toczyło się sprawnie oraz w atmosferze sympatii i szacunku do siebie.

W minionym tygodniu znaleźliśmy też czas na różnego rodzaju zabawy ruchowe oraz ćwiczenia gimnastyczne, które budują sprawność całego ciała (motoryka duża) i usprawniają ręce (motoryka mała). Dzieci bawiły się na boisku szkolnym oraz podczas zabaw ruchowych w sali. Wiele radości sprawiły zabawy z chustą animacyjną.

Przed Państwa dzieckiem kolejny tydzień w przedszkolu, w którym będziemy utrwalali poznane od początku roku szkolnego wiadomości i umiejętności.

A na koniec każdego podsumowania tygodnia w przedszkolu pojawi się hasło: „Pobawmy się razem”, czyli nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

1. Zabawy z plasteliną, ciastoliną, masami plastycznymi, ciastem, masą solną itp. Wszystkie te produkty służą temu, aby podczas zabawy w ugniatanie, wałkowanie i naciskanie ćwiczyć mięśnie dłoni i sprawność palców.

2. Jaki masz teraz nastrój?”. Rozmowy z dzieckiem na temat emocji pojawiających się w różnych sytuacjach. Warto nie tylko pytać o nastrój dziecka, ale też opowiadać o swoich uczuciach. Można też włączać w takie rozmowy proste symbole graficzne w postaci naklejek, rysowanek i emotek.

Anna Makar